Vektere og sikkerhetsløsninger

Konkurransen er avsluttet, du kan ikke svare på invitasjonen

 

1.               Innledning

1.1           Om oppdragsgiver

Stiftelsen Tradebroker ("Tradebroker") er ansvarlig for gjennomføringen av denne anskaffelsen.

Tradebroker representerer i dag 57 store og mellomstore norske bedrifter i offentlig og privat sektor. Tradebrokers offentlige medlemsbedrifter er underlagt lov 16. juli 2016 nr. 73 om offentlige anskaffelser ("LOA") og forskrift 12. august 2016 nr. 975 om innkjøpsregler i forsyningssektorene ("FOR"), se punkt 1.3. Tradebroker er ikke en "oppdragsgiver" etter LOA eller FOR.

For ytterligere informasjon om Tradebroker og medlemmene, se: (http://www.tradebroker.no/).

1.2           Beskrivelse av anskaffelsen

Konkurransen gjennomføres i to trinn med kvalifisering først. Det betyr at vedleggene knyttet til tilbudsinvitasjonen kun er til informasjon i prekvalifiseringen, og ikke skal besvares på dette trinnet.  

Oppdragsgiver skal inngå nasjonal rammeavtale med en leverandør som kan levere et bredt spekter av tjenester innfor vekter og sikkerhetstjenester. Omfanget omhandler alt fra områdekontroll, utvidet vakthold, svinntjenester, kurs og alarm- og adgangskontroll. Oppdragsgiver ønsker å kunne tilby et bredt spekter tjenester for den kommende avtaleperioden til sine medlemsbedrifter som er landsdekkende, samt representert i Skandinavia, og det er store forskjeller i forhold til medlemsbedriftenes behov.

Leverandøren skal tilby elektronisk faktura. Som et minimum skal leverandøren tilby elektronisk faktura i ehf-format.

 

Leverandør skal tilby tjenester og løsninger som beskrevet i tildelingskriteriene.

1.3           Anskaffelsens omfang

Anskaffelsens omfang vil avhenge av de avrop de enkelte leverandørene gjør under avtalen. Volumet er utelukkende et estimat og er ikke bindende for oppdragsgiver. Oppdragsgivers behov vil kunne variere betydelig fra år til år. Dagens avtale med eksisterende leverandører har et kjøpsvolum på ca.10 millioner NOK pr. år. I forbindelse med denne forespørselen så har medlemmer som tidligere ikke deltatt på dette avtaleområde meldt sin deltagelse slik at samlet kjøpsvolum vil ligge på ca. 18 millioner NOK pr. år.

 

Følgende 25 medlemmer har meldt at de vil benytte seg av rammeavtalen:

BACKE ENTREPRENØR AS, BANESERVICE AS, BERGENE HOLM AS, BORREGAARD AS, CONTINENTAL DEKK NORGE AS, COWI AS, DYNEA AS, ELEKTROSKANDIA NORGE AS, GLAVA AS, IF SKADEFORSIKRING NUF, IMPLENIA NORGE AS, ISOLA AS, KONGSBERG GRUPPEN ASA, LØVENSKIOLD-VÆKERØ AS, NORSK GJENVINNING NORGE AS, NÆRINGSLIVETS HOVEDORGANISASJON, SPENNCON AS, TESS AS og VEIDEKKE ASA

I tillegg vil følgende offentlige medlemsbedrifter, som er underlagt LOA og FOR, benytte seg av rammeavtalen. Nedenfor følger informasjon om estimert årlig omsetning for de offentlige medlemsbedriftene.

Medlem

Estimert årlig omsetning

ENTUR AS

1 300 000,-

SKAGERAK ENERGI AS*

   483 000,-

STATNETT SF

5 700 000,-

VYGRUPPEN AS

7 500 000,-

Det understrekes at det kun er volumet til de offentlige medlemsbedriftene som deltar i denne konkurransen som er omfattet av anskaffelsesreglene.

I løpet av avtaleperioden vil det kunne forekomme inn- og utmeldinger av medlemsbedrifter. Avtalen vil kunne benyttes av nye private medlemsbedrifter som ikke var påmeldt eller medlem da forespørselen ble kunngjort.

*SKAGERAK ENERGI AS deltar kun på delen av området som omhandler vektertjenester.

 

1.4           Avtaletype og varighet

Det skal inngås rammeavtale med en leverandører. Avtaleperioden vil være 3 år gjeldende fra 01.10.2019 til 30.09.2022. Tradebroker har rett til opsjon på å forlenge avtalen 1+1 år. Avtaleforholdet vil bli regulert av vedlagte avtaleutkast.

 

2.               Regler for konkurransen

2.1           Anskaffelsesprosedyre

Denne anskaffelsen gjennomføres i tråd med reglene i LOA og FOR.

Det er imidlertid kun de offentlige medlemsbedriftene, som anskaffelsen gjøres på vegne av, som er direkte omfattet av regelverket, se pkt. 2.2.

Anskaffelsen gjennomføres som konkurranse med forhandlinger i henhold til forsyningsforskriften del II.

Konkurransen gjennomføres med prekvalifisering. Bare de leverandørene som oppfyller kvalifikasjonskravene, og har blitt invitert, vil få anledning til å levere tilbud.

Alle interesserte leverandører inviteres til å levere forespørsel om å delta i konkurransen innen fristen som fremgår av EU-Supply. Forespørselen må oppfylle kvalifikasjonskravene.

Samtlige kvalifiserte leverandører vil inviteres til å innlevere tilbud. Tilbyderne med de 3-5 beste tilbudene etter innledende evaluering vil bli invitert til forhandlinger. Etter forhandlingene og eventuelle oppdaterte tilbud vil endelig evaluering av tilbudene bli foretatt og kontrakt tildelt.

2.2           Anskaffelsesregelverkets anvendelsesområde

Det er kun de offentlige medlemsbedriftene som er pliktsubjekter etter anskaffelsesregelverket. Det innebærer at eventuelle klager eller begjæringer om midlertidig forføyning for brudd på anskaffelsesregelverket kun kan gjøres gjeldende for volumet som relaterer seg til de offentlige medlemsbedriftene.

Eventuelle klager eller begjæringer om midlertidig forføyning for brudd på anskaffelsesregelverket er således ikke til hinder for at Tradebroker kan beslutte å inngå rammeavtale på vegne de private medlemsbedriftene i kraft av Tradebrokers og de private medlemsbedriftenes privatautonomi.

2.3           Fremdriftsplan med planlagte datoer

Oppdragsgiver har lagt opp til følgende tidsrammer for prosessen:

Aktivitet

Tidspunkt

Kunngjøring av konkurransen

26.07.19

Frist for å stille spørsmål

16.08.19

Frist for å levere forespørsel om å bli kvalifisert

23.08.19

Meddelelse om resultat av kvalifiseringen

26.08.19

Frist for spørsmål til tilbudsinnlevering

30.08.19

Frist for å levere tilbud

06.09.19

Tilbudsåpning

06.09.19

Evaluering/Forhandling

Uke 37-38

Meddelelse om valg av leverandør

Uke 39

Klagefrist

10 dager

Kontraktsinngåelse

Etter karensperiodens utløp

Tilbudets vedståelsesfrist

31.12.19

Det gjøres oppmerksom på at tidspunktene etter åpning av tilbudene er foreløpige. En eventuell forlengelse av vedståelsesfrist kan kun skje med leverandørens samtykke.

2.4           Kommunikasjon

All kommunikasjon i prosessen skal foregå via EU-Supply. Annen kommunikasjon med personer som deltar i beslutningsprosessen er ikke tillatt, og henvendelser som skjer på annen måte kan ikke påregnes besvart. Ved spørsmål som angår alle tilbydere, vil Oppdragsgiver besvare dette anonymisert til alle tilbyderne.

Tilbyder skal i tilbudsbrevet oppgi kontaktperson for konkurransen, med tilhørende adresse og e-postadresse. Hvis kontaktpersonen endres, skal Oppdragsgiver informeres. Oppdragsgiver tar ikke ansvar for informasjon som ikke når frem fordi tilbyderens kontaktperson er endret uten at dette er meddelt Oppdragsgiver i henhold til konkurransegrunnlagets regler.

2.5           Oppdragsgiver kontaktperson

Navn:

Knut-A Klausen

E-Post:

(mailto:knut-a.klausen@tradebroker.no)

Oppdragsgivers kontaktperson skal kun kontaktes på e-post dersom det på grunn av teknisk svikt eller andre lignende årsaker ikke er mulig å ta kontakt via EU-Supply.

2.6           Tilbudsfrist

Tilbudsfristen som angitt i EU-Supply er absolutt. Tilbud mottatt etter tilbudsfristen vil bli avvist. Leverandøren bærer risikoen for feil eller forsinkelser i levering av tilbudet.

2.7           Vedståelsesfrist

Tilbudet må minimum være gyldig til tidspunktet som er angitt i tabellen ovenfor.

3.               Kvalifikasjonskrav

For å kunne bli invitert til å levere tilbud til konkurransen må interesserte leverandører fylle ut det elektroniske egenerklæringsskjema ESPD.

I tillegg skal leverandøren dokumentere oppfyllelse av alle angitte kvalifikasjonskrav i eu-supply på tidspunktet for innlevering av forespørsel om deltakelse i konkurransen.

4.               Evaluering av tilbudene

Tildelingen skjer på basis av hvilket tilbud som har det beste forholdet mellom pris og kvalitet. Tildelingskriteriene er nærmere beskrevet og angitt i EU-Supply.

Tildelingskriterier:

Løsningsbeskrivelse og gjennomføringsevne: 60 %

Avtaleoppfølging: 30 %

Implementering: 20 %

Tjenestetilbud & Produktbredde 20 %

Krav og oppfølging av vektere 20 %

Miljø og bærekraft 10 %

 

Dokumentasjonskrav:
Leverandørens løsningsbeskrivelse

 

Økonomiske hensyn: 40 %

Prisskjema 80 %

Prisendringer 20 %

Dokumentasjonskrav:

Leverandøren skal fylle ut alle elementer i prisskjema, i tillegg skal det beskrives hvilke prisendrings mekanismer som legges til grunn.

4.1           Evalueringsmetode

Ved evaluering av tilbudene vil det benyttes en relativ poengmodell. Det vil innenfor hvert tildelingskriterium bli gitt poengscore mellom 0-100 poeng. Beste tilbud innenfor hvert kriterium vil få 100 poeng, mens det blir gitt score som gjenspeiler relevante forskjeller i tilbudene nedover for øvrige tilbud. Beste tilbud er de med høyest poengscore totalt sett. Oppnådde, vektede poeng for alle kriterier summeres. 

5.               Innlevering av forespørsel om deltakelse i konkurransen (prekvalifisering)

5.1           Innlevering av forespørsel

Det skal inngis forespørsel om deltakelse i konkurransen. Forespørselen skal leveres på EU-Supply. Kun leverandører som oppfyller kvalifikasjonskravene, vil inviteres til å inngi tilbud.

5.2           Forespørselens utforming

Forespørselen skal leveres etter den utforming det er angitt i EU-Supply. Alle kvalifikasjonskrav skal dokumenteres som angitt.

5.3           ESPD

Som dokumentasjon på oppfyllelse av kvalifikasjonskrav, og at det ikke foreligger avvisningsgrunner skal leverandøren fylle ut vedlagte ESPD skjema. Skjemaet skal leveres sammen med forespørselen om deltakelse.

Dersom skjemaet undertegnes av en person som ikke har fullmakt i henhold til Brønnøysundregistrene, skal det i tillegg fremlegges et gyldig fullmaktsskjema som vedlagt i EU-Supply.

6.               Tilbudsutforming og innlevering av tilbud 

6.1           Invitasjon til å inngi tilbud

Dette punktet er kun aktuelt for de leverandørene som har blitt kvalifisert og utvalgt til å få levere tilbud. Alle leverandører må først levere forespørsel om deltakelse, i henhold til punktet over, for så å avvente eventuell invitasjon til å levere tilbud. Leverandører som leverer forespørsel, men ikke blir invitert til å levere tilbud vil få beskjed om dette.

6.2           Innlevering av tilbud

Tilbudet skal leveres etter den utforming det er angitt i EU-Supply innen fristen som blir fastsatt i invitasjonen til å inngi tilbud.

6.3           Forbehold og avvik

Vesentlige forbehold og avvik vil føre til avvisning av tilbudet.

Eventuelle forbehold og avvik skal angis presist og entydig slik at Oppdragsgiver kan evaluere tilbudet uten å ta kontakt med leverandøren. Forbehold og avvik skal på en klar og utvetydig måte referere til relevant vedlegg og punkt i konkurransegrunnlaget, og skal eventuelt gjøres rede for i tilbudet.

Leverandøren skal tydelig angi hvilke konsekvenser eventuelle forbehold og avvik har for ytelsen, prisen og/eller andre forhold ved tilbudet.

6.4           Vedrørende medlemsbedriftenes innsyn i tilbudet

Det må fremkomme av tilbudet hvis tilbyder mener noen av de private medlemsbedriftene er leverandørens konkurrenter i andre sammenhenger eller av andre grunner ikke bør ha innsyn i leverandørens tilbud og en eventuell avtale. Slikt ønske grunngis kortfattet.

7.               Kvalifikasjonskrav

Kvalifikasjonskravene fremgår i EU-Supply

8.               Tildelingskriterier

Tildelingskriteriene fremgår av EU-Supply

9.               Kontraktsvilkår

Kontraktsvilkårene som gjelder for oppdraget følger vedlagt. Ved å inngi tilbud i konkurransen aksepterer leverandørene kontraktsvilkårene. Leverandøren skal signere vedlagte etiske egenerklæring før kontraktsinngåelse.

10.        Klagebehandling 

Tradebroker håndterer behandlingen av eventuelle klager på vegne av medlemsbedriftene.