Brannsikring produkter og tjenester

The RFT has ended, you cannot answer the invitation.

1.              Innledning

1.1           Om Tradebroker

Stiftelsen Tradebroker ("Tradebroker") er ansvarlig for gjennomføringen av denne anskaffelsen.

Tradebroker representerer i dag 64 store og mellomstore norske bedrifter i offentlig og privat sektor. Tradebrokers offentlige medlemsbedrifter er underlagt lov 16. juli 2016 nr. 73 om offentlige anskaffelser ("LOA") og forskrift 12. august 2016 nr. 975 om innkjøpsregler i forsyningssektorene ("FOR"), se punkt 1.3. Tradebroker er ikke en "Oppdragsgiver" etter LOA eller FOR.

For ytterligere informasjon om Tradebroker og medlemmene, se: (http://www.tradebroker.no/).

1.2           Beskrivelse av anskaffelsen

Konkurransen gjennomføres i to trinn med kvalifisering først. Det betyr at vedleggene knyttet til tilbudsinvitasjonen kun er til informasjon i prekvalifiseringen, og ikke skal besvares på dette trinnet.  

Tradebroker vil på vegne av sine medlemsbedrifter inngå rammeavtale med en leverandør som kan levere et bredt spekter av tjenester innenfor fagområde brannsikring.

Dette betyr at det skal kunne tilbys rådgivning, utførelse (eksempel på dette kan være montering av røykventilasjon, branndører, branntetting mm), kontroll og salg av produkter. Tilbyder skal så langt det lar seg gjøre kunne ivareta alle behov som medlemmene har innenfor fagområdet og må være relevant både for små og store prosjekter.

Det er stor geografisk spredning blant medlemmene sine virksomheter slik at det er viktig at leverandørene kan dekke et bredt geografisk nedslagsfelt.

Flere av våre kunder har behov for å få kontrollert og utført service på slokkeutstyr. Det er derfor et krav til tilbyder om å oppfylle kravene som stilles til "Kompetent Virksomhet".

Tradebroker sine medlemsbedrifter bestiller via ulike kanaler ved behov. Avrop skal kunne skje både pr telefon, e-post og via ulike webløsninger. Leverandøren skal kunne tilby elektronisk faktura fra et juridisk selskap. Som et minimum skal leverandøren tilby elektronisk faktura i EHF-format.

 

1.3           Anskaffelsens omfang

Anskaffelsens omfang vil avhenge av de avrop de enkelte medlemmene gjør under avtalen. Dagens avtale med eksisterende leverandører har et kjøpsvolum på ca. 66 millioner NOK pr. år. I tillegg så har medlemmer som tidligere ikke har deltatt meldt deltagelse. Samlet utgjør dette totalt ca. 72 MNOK (2020)

 

Følgende 45 medlemsbedrifter har meldt at de vil benytte seg av rammeavtalen:

ABB AS

GLAVA AS

RAMIRENT AS

ABB POWER GRIDS NORWAY AS

HANSA BORG BRYGGERIER AS

RINGNES AS

AHLSELL NORGE AS

IMPLENIA NORGE AS

SAFEROAD AS

BACKE ENTREPRENØR AS

INEOS-BEDRIFTENE I NORGE

SIEMENS AS

BANESERVICE AS

ISOLA AS

SPENNCON AS

BORREGAARD AS

KONGSBERG GRUPPEN ASA

STATKRAFT AS

CAVERION NORGE AS

LEONHARD NILSEN & SØNNER AS

STOREBRAND ASA

CIRCLE K AS

LØVENSKIOLD-VÆKERØ AS

TESS AS

CONTINENTAL DEKK NORGE AS

NEXANS NORWAY AS

TIDE AS

COWI AS

NORSK GJENVINNING NORGE AS

UMOE AS

DNB BANK ASA

NORSKE SKOG ASA

VEIDEKKE ASA

ELEKTROSKANDIA NORGE AS

NÆRINGSLIVETS HOVEDORGANISASJON

VOITH HYDRO AS

ELOPAK AS

PROTAN AS

 



I tillegg vil følgende offentlige medlemsbedrifter, som er underlagt LOA og FOR, benytte seg av rammeavtalen. Nedenfor følger informasjon om estimert årlig omsetning for de offentlige medlemsbedriftene.

Medlem

Estimert årlig omsetning

AVINOR AS

 ca 2 900 000 NOK

*BANE NOR SF

 ca 9 200 000 NOK

HELGELAND KRAFT AS

 ca 210 000 NOK

POSTEN NORGE AS

 ca 600 000 NOK

SKAGERAK ENERGI AS

 ca 280 000 NOK

STATNETT SF

 ca 310 000 NOK

ØSTFOLD ENERGI AS

 ca 25 000 NOK

*Bane NOR vil først tiltre avtalen 01.01.2022

Det understrekes at det kun er volumet til de offentlige medlemsbedriftene som deltar i denne konkurransen som er omfattet av anskaffelsesreglene.

I løpet av avtaleperioden vil det kunne forekomme inn- og utmeldinger av medlemsbedrifter. Avtalen vil kunne benyttes av nye private medlemsbedrifter som ikke var påmeldt eller medlem da forespørselen ble kunngjort.

1.4           Avtaletype og varighet

Det skal inngås rammeavtale med 1 leverandør. Avtaleperioden vil være 3 år gjeldende fra 01.06.2021 til 31.05.2024. Tradebroker har rett til opsjon på å forlenge avtalen + 2 år. Avtaleforholdet vil bli regulert av vedlagte avtaleutkast.

 

2.              Regler for konkurransen

2.1           Anskaffelsesprosedyre

Denne anskaffelsen gjennomføres i tråd med reglene i LOA og FOR.

Det er imidlertid kun de offentlige medlemsbedriftene, som anskaffelsen gjøres på vegne av, som er direkte omfattet av regelverket, se pkt. 2.2.

Anskaffelsen gjennomføres som konkurranse med forhandlinger i henhold til FOR del II.

Konkurransen gjennomføres med prekvalifisering. Bare de leverandørene som oppfyller kvalifikasjonskravene, og blir invitert, vil få anledning til å levere tilbud.

()Alle interesserte leverandører inviteres til å levere forespørsel (kvalifikasjon) om å delta i konkurransen innen fristen som fremgår av EU-Supply. Forespørselen må oppfylle kvalifikasjonskravene

Alle interesserte leverandører inviteres til å levere forespørsel (kvalifikasjon) om å delta i konkurransen innen fristen som fremgår av EU-Supply. Forespørselen må oppfylle kvalifikasjonskravene

Alle leverandørene som oppfyller kvalifikasjonskravene, vil inviteres til å inngi tilbud. Før forhandlingene vil Tradebroker foreta en foreløpig evaluering av tilbudene basert på tildelingskriteriene. Tradebroker forbeholder seg retten til å redusere antallet tilbud i forkant av forhandlingene.

Dersom Tradebroker benytter seg av denne retten, vil de 2-3 beste tilbudene bli invitert til forhandlinger. Tradebroker forbeholder seg retten til å gjennomføre forhandlingene i flere faser og redusere antallet tilbud underveis i forhandlingene

 

2.2           Anskaffelsesregelverkets anvendelsesområde

Det er kun de offentlige medlemsbedriftene som er pliktsubjekter etter anskaffelsesregelverket. Det innebærer at eventuelle klager eller begjæringer om midlertidig forføyning for brudd på anskaffelsesregelverket kun kan gjøres gjeldende for volumet som relaterer seg til de offentlige medlemsbedriftene.

Eventuelle klager eller begjæringer om midlertidig forføyning for brudd på anskaffelsesregelverket er derfor ikke til hinder for at Tradebroker kan beslutte å inngå rammeavtale på vegne de private medlemsbedriftene i kraft av Tradebrokers og de private medlemsbedriftenes privatautonomi.

 

 

2.3           Fremdriftsplan med planlagte datoer

Tradebroker har lagt opp til følgende tidsrammer for prosessen:

Aktivitet

Tidspunkt

Kunngjøring av konkurransen

19.02.2021

Frist for å stille spørsmål

12.03.2021

Frist for å levere forespørsel om å bli kvalifisert

22.03.2021

Meddelelse om resultat av kvalifiseringen

22.03.2021

Frist for spørsmål til tilbudsinnlevering

31.03.2021

Frist for å levere tilbud

08.04.2021

Tilbudsåpning

08.04.2021

Evaluering/Forhandling

April

Meddelelse om valg av leverandør

26.04.2021

Karensperiode

06.05.2021

Kontraktsinngåelse

06.05.2021

Tilbudets vedståelsesfrist

31.08.2021

Det gjøres oppmerksom på at tidspunktene etter åpning av tilbudene er foreløpige. En eventuell forlengelse av vedståelsesfrist kan kun skje med leverandørens samtykke.

2.4           Kommunikasjon

All kommunikasjon i prosessen skal foregå via EU-Supply. Annen kommunikasjon med personer som deltar i beslutningsprosessen er ikke tillatt, og henvendelser som skjer på annen måte kan ikke påregnes besvart. Ved spørsmål som angår alle tilbydere, vil Tradebroker besvare dette anonymisert til alle tilbyderne.

Tilbyder skal i tilbudsbrevet oppgi kontaktperson for konkurransen, med tilhørende adresse og e-postadresse. Hvis kontaktpersonen endres, skal Tradebroker informeres. Tradebroker tar ikke ansvar for informasjon som ikke når frem fordi tilbyderens kontaktperson er endret uten at dette er meddelt Tradebroker i henhold til konkurransegrunnlagets regler.

2.5           Tradebroker kontaktperson

Navn:

Knut-A Klausen

E-Post:

knut-a.klausenATtradebroker.no

Tradebrokers kontaktperson skal kun kontaktes på e-post dersom det på grunn av teknisk svikt eller andre lignende årsaker ikke er mulig å ta kontakt via EU-Supply.

2.6           Tilbudsfrist

Tilbudsfristen som angitt i EU-Supply er absolutt. Tilbud mottatt etter tilbudsfristen vil bli avvist. Leverandøren bærer risikoen for feil eller forsinkelser i levering av tilbudet.

2.7           Vedståelsesfrist

Tilbudet må minimum være gyldig til tidspunktet som er angitt i tabellen ovenfor.

3.              Kvalifikasjonskrav

For å kunne bli invitert til å levere tilbud til konkurransen må interesserte leverandører fylle ut det elektroniske egenerklæringsskjema ESPD.

I tillegg skal leverandøren dokumentere oppfyllelse av alle angitte kvalifikasjonskrav i EU-Supply på tidspunktet for innlevering av forespørsel om deltakelse i konkurransen.

4.              Evaluering av tilbudene

Tildelingen skjer på basis av hvilket tilbud som har det beste forholdet mellom pris og kvalitet. Tildelingskriteriene er nærmere beskrevet og angitt i EU-Supply.

Tildelingskriterier:

Løsningsbeskrivelse og gjennomføringsevne: 60 %

Avtaleoppfølging og administrasjon 25 %

Geografisk dekning 10 %

Beskrivelse av bredde i tjeneste og produkt sortiment. 30 %

Beskrivelse av Kompetanse - Rådgivning/Kursing/Kontrollvirksomhet mm 30 %

Beskrivelse av tekniske løsninger som tilbys 5 %

 

Dokumentasjonskrav:
Leverandørens løsningsbeskrivelse

 

Økonomiske hensyn: 40 %

Priser på forespurte sortiment (Tjenester & produkter) 40 % produkter 60 % tjenester 

Dokumentasjonskrav:
Leverandøren skal fylle ut vedlagte prisskjema. Alle priser skal oppgis i NOK eks. MVA

 

4.1           Evalueringsmetode

Ved evaluering av tilbudene vil det benyttes en relativ poengmodell. Det vil innenfor hvert tildelingskriterium bli gitt poengscore mellom 0-100 poeng. Beste tilbud innenfor hvert kriterium vil få 100 poeng, mens det blir gitt score som gjenspeiler relevante forskjeller i tilbudene nedover for øvrige tilbud. Beste tilbud er de med høyest poengscore totalt sett. Oppnådde, vektede poeng for alle kriterier summeres. 

5.              Innlevering av forespørsel om deltakelse i konkurransen (prekvalifisering)

5.1           Innlevering av forespørsel

Det skal inngis forespørsel om deltakelse i konkurransen. Forespørselen skal leveres på EU-Supply. Kun leverandører som oppfyller kvalifikasjonskravene, vil inviteres til å inngi tilbud.

5.2           Forespørselens utforming

Forespørselen skal leveres etter den utforming det er angitt i EU-Supply. Alle kvalifikasjonskrav skal dokumenteres som angitt.

5.3           ESPD

Som dokumentasjon på oppfyllelse av kvalifikasjonskrav, og at det ikke foreligger avvisningsgrunner skal leverandøren fylle ut vedlagte ESPD skjema. Skjemaet skal leveres sammen med forespørselen om deltakelse.

Dersom skjemaet undertegnes av en person som ikke har fullmakt i henhold til Brønnøysundregistrene, skal det i tillegg fremlegges et gyldig fullmaktsskjema som vedlagt i EU-Supply.

6.              Tilbudsutforming og innlevering av tilbud 

6.1           Invitasjon til å inngi tilbud

Dette punktet er kun aktuelt for de leverandørene som har blitt kvalifisert og utvalgt til å få levere tilbud. Alle leverandører må først levere forespørsel om deltakelse, i henhold til punktet over, for så å avvente eventuell invitasjon til å levere tilbud. Leverandører som leverer forespørsel, men ikke blir invitert til å levere tilbud vil få beskjed om dette.

6.2           Innlevering av tilbud

Tilbudet skal leveres etter den utforming det er angitt i EU-Supply innen fristen som blir fastsatt i invitasjonen til å inngi tilbud.

6.3           Forbehold og avvik

Vesentlige forbehold og avvik vil føre til avvisning av tilbudet.

Eventuelle forbehold og avvik skal angis presist og entydig slik at Tradebroker kan evaluere tilbudet uten å ta kontakt med leverandøren. Forbehold og avvik skal på en klar og utvetydig måte referere til relevant vedlegg og punkt i konkurransegrunnlaget, og skal eventuelt gjøres rede for i tilbudet.

Leverandøren skal tydelig angi hvilke konsekvenser eventuelle forbehold og avvik har for ytelsen, prisen og/eller andre forhold ved tilbudet.

6.4           Vedrørende medlemsbedriftenes innsyn i tilbudet

Det må fremkomme av tilbudet hvis tilbyder mener noen av de private medlemsbedriftene er leverandørens konkurrenter i andre sammenhenger eller av andre grunner ikke bør ha innsyn i leverandørens tilbud og en eventuell avtale. Slikt ønske grunngis kortfattet.

7.              Kvalifikasjonskrav

Kvalifikasjonskravene fremgår i EU-Supply

8.              Tildelingskriterier

Tildelingskriteriene fremgår av EU-Supply

9.              Kontraktsvilkår

Kontraktsvilkårene som gjelder for oppdraget følger vedlagt. Ved å inngi tilbud i konkurransen aksepterer leverandørene kontraktsvilkårene. Leverandøren skal signere vedlagte etiske egenerklæring før kontraktsinngåelse.

10.           klagebehandling

Tradebroker håndterer behandlingen av eventuelle klager på vegne av medlemsbedriftene.